Lai nodrošinātu informācijas apriti par kravas atrašanās vietu reāllaikā un piegādes statusu konkrētā kravas pārvadājuma maršruta ietvaros, nosūtītājam un saņēmējam pastāv iespēja to noskaidrot vai nu sazinoties ar transporta menedžeri, kuram uzticēts parūpēties par kravas piegādi, vai sekojot kravas GPS datiem, pieslēdzoties kravas izsekošanas sistēmai.
Pieejamās kravu izsekošanas tehnoloģijas
1. GPS izsekošana – mūsdienā lielākā daļa kravas automašīnu ir aprīkotas ar GPS izsekošanas sistēmām, kas nodrošina efektīvu informācijas iegūšanu par kravas auto atrašanās vietu reāllaikā. Pateicoties GPS izsekošanai, tiek ne tikai taupīts laiks, optimizējot pārvadājuma maršrutu, bet arī sekots līdzi šofera darba kvalitātei un kravas vai sūtījuma piegādes statusam.
Ja ceļā gadījušies kādi neparedzēti apstākļi (piemēram, sastrēgums vai slēgts kāds ceļa posms), GPS datu izsekošanas sistēma ļauj novērot pārvadājuma reālo izpildi, pēc nepieciešamības mainot maršrutu, lai izvairītos no kravas piegādes kavēšanās.
2. Vienreiz vai vairākkārt lietojamas kravas izsekošanas ierīces – izsekošanas ierīces tiek piestiprināta pie kravas, lai būtu iespējams tai sekot līdzi vai pārliecināties par kravas atrašanās vietu jebkurā laikā, kamēr krava atrodas ceļā. Vienreiz vai vairākkārt lietojamas kravas izsekošanas ierīcēm ir iebūvēta baterija.
Vienreizlietojamās ierīces derīgums ir līdz trīs mēnešiem un tā lieliski piemērota garos pārvadājumu maršrutos. Vairākkārt lietojamām ierīcēm baterijas uzlādi var veikt vairākas reizes, tās piemērotākas ir īsākiem maršrutiem, turklāt pēc piedāvātajiem kontroles parametriem vairākkārt lietojamās izsekošanas ierīces ir fukcijām bagātākas (piemēram, iespējams iegūt datu atjaunošanu ik pa stundai).
Kravu izsekošanas risinājumi pēc pārvadājuma veida
Sauszemes pārvadājumi – kravu pārvadājumiem ar sauszemes autotransportu, populārākais risinājums kravas izsekošanai ir kravas mašīnu aprīkošana ar GPS sistēmu. Tāpat nereti tiek izmantotas kravas izsekošanas ierīces, kuras pārvadājuma laikā tiek piestiprinātas pie kravas, lai jebkurā laikā varētu pārliecināties par kravas atrašanās vietu un sekot līdzi piegādes maršrutam.
Jūras pārvadājumi – atrodoties uz kuģa, katrai kravai tiek piešķirts kravas numurs. Vadoties pēc tā, jūras līnijas spēj sekot līdzi, kur konkrētajā brīdī krava atrodas. Veicot garus pārvadājumus, piemēram, no Ķīnas uz Eiropu, jūras kravai bieži tiek piestiprināta kravas izsekošanas ierīce, kas informē par kravas atrašanos reāllaikā.
Gaisa pārvadājumi – lai izsekotu gaisa pārvadājumu kravu, aviokompānija sūtījumam vai kravai piešķir aviopārvadājumu numuru, kuram caur tīmekļa vietnes sūtījumu izsekošanas sadaļu ir iespējams pārbaudīt statusu, lai iegūtu sīkāku informāciju gan par kravas gaisa pārvadājuma maršrutu, gan iegūtu izsekošanas ziņojumu, statusa atjauninājumu un paredzamo sūtījuma ierašanās laiku.
Kravas izsekošanas process
Atkarībā no kravas pārvadājuma veida un ar to saistīto iespēju nodrošināt izsekošanu, kravas izsekošanas procesā var tikt iegūta informācija ne tikai par konkrētās kravas atrašanās vietu, bet arī par izmaiņām maršrutā (ja kādu apsvērumu dēļ tas noticis) un kravas plānoto piegādes laiku maršruta galapunktā. Dažādas reāllaika datu uzraudzības iekārtas un Transporta vadības sistēmas (TMS) nodrošina piegādes procesu uzraudību reāllaikā, papildus arī nodrošinot termokontroles uzraudzību saldētu vai atdzesētu produktu pārvadājumiem (piemēram, pārtika, medikamenti, u.t.t.).
Jā, izmantojot īpašas programmas, katru kravu var izsekot reāllaikā. Šāda iespēja tiek nodrošināta gan ar GPS izsekošanu, gan arī sekojot līdzi kravas atrašānās vietai, izmantojot kravas izsekošanas ierīci, kura piestiprināta pie konkrētās kravas.
Kravu izsekošanas galvenās priekšrocības ir efektīvu un reāllaikā pārredzamu kravu piegāžu nodrošināšana, izvairoties no nozaudēšanas vai kavētas kravu piegādes riskiem, kā arī pārraudzīt kravas temperatūru, ja tas neieciešams. Atbilstoši izmantotajai izsekošanas metodei, dažkārt tomēr var tikt identificētas iegūto datu novirzes, kas saistītas ar digitālizāciju vai izsekošanas ierīču jaudām (izlādējas baterija, traucēta datu pārraide).
Atbilstoši izmantotajām kravas izsekošanas sistēmas iespējām, iegūtie dati no konkrētās izsekošanas sistēmas var tikt nodoti kravas pārvadātājam vai ekspeditoram, vai arī kravas īpašniekam, ja tas pie savas kravas pievienojis kravas izsekošanas ierīci.